ایجاد نمایشگاه توانمندسازی مجازی تعاونی تا پایان سال/ اختصاص هزار میلیارد تومان برای اشتغال

یکشنبه - ۱۹ دی ۱۳۹۵
ایجاد نمایشگاه توانمندسازی مجازی تعاونی تا پایان سال/ اختصاص هزار میلیارد تومان برای اشتغال

وزیرتعاون،کار و رفاه اجتماعی از پیش بینی ۱۰۰۰میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال خبر داد و گفت: تا پایان سال ۹۵ به منظور توسعه بخش تعاون ایجاد نمایشگاه توانمندسازی مجازی تعاونی را در دستور کار داریم.

علی ربیعی، وزیرتعاون،کار و رفاه اجتماعی در مراسم افتتاحیه دومین نمایشگاه توانمندی های بخش تعاون با رویکرد صادرات با اشاره به اینکه از سال ۱۳۹۳ درخواست برداشت از صندوق توسعه ملی را به رئیس جمهور دادم گفت: این طرح تا کنون ادامه پیداکرد تا اینکه بالاخره تا اینجا ادامه پیدا کرد، تا اوایل امسال عملیاتی شد و لایحه به دولت ارسال شد و امیدواریم مجلس همکاری لازم را داشته باشد.

وی ادامه داد: انتظار ما از مجلس این است که بعد از برنامه ششم و بودجه در اولین فرصت این  طرح را در دستور کار قرار دهد. اعتقاد داریم پول شغل ایجاد نمی کند اما می تواند ابزاری برای سیاست های مکمل اشتغالی باشد .

وی با بیان اینکه ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای اشتغال در بودجه در نظر گرفته ایم افزود: منابعی که قصد داریم از صندوق توسعه ملی برای اشتغال استفاده کنیم در راستای مشاغل خرد و کوچک با محوریت تعاونی است.تعاونی ها کلید توسعه اجتماعی، اقتصاد و رفاه اجتماعی هستند.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه  قصد داریم نمایشگاه فعلی تعاون را از حالت فیزیکی به حالت مجازی گسترش دهیم گفت:  به طور دائمی قصد داریم این توانمندی تعاونی ها را مد نظر قرار دهیم. به همین منظور اتصالات عمومی و افقی تعاونی ها را با یکدیگر مهیا می کنیم. این موضوع از جمله برنامه ای هایی است که تا پایان سال عملیاتی می شود.

ربیعی گفت: این نوع نمایشگاه‌های دائمی می‌تواند تالار گفت‌وگویی میان تولیدکنندگان و تعاونی‌های مختلف باشد. چرا که در حوزه تعاون نیازمند گفتمان‌سازی بیشتر و معرفی  حوزه‌های مختلف هستیم. نحوه گسترش تعاونی‌ها با استفاده از ظرفیت‌های موجود برای اینکه امکان دستیابی ارزان‌تر به خدمات و تولیدات فراهم شود در حال پیگیری است.

وی با بیان اینکه مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد تومان در بودجه سال آینده برای اشتغال در نظر گرفته شده است بیان کرد:از سال ۹۲ شناسایی مزیت های بخش تعاون و ارتقا و توانمندی تعاونی ها و توسعه و تقویب آنها را با تأمین نظام های ملی در دستور کار قرار داده ایم.

وی به سهم اشتغال در رشد اقتصادی سال ۹۵ اشاره کرد و گفت: ۶۷ درصد اشتغال در سال ۹۵در حوزه خدمات مولد نظیر گردشگری، ارتباطات و فناوری اطلاعات و حمل‌ونقل، ۲۶ درصد در بخش کشاورزی و هفت درصد در بخش صنعت و نفت و گاز بوده است.

وی با بیان اینکه در زمینه فرهنگ تعاون نیازمند اقدامات بیشتری هستیم گفت: اگر تعاون به عنوان یک ضرورت اجتماعی مطرح شود بسیاری از مشکلات برطرف می شود. توسعه اجتماعی  برنامه جدی دولت یازدهم  بوده است.

ربیعی با تأکید بر اینکه دولت به دستمزد به عنوان یک سیاست اجتماعی اقتصادی نگاه کرد و در حوزه رفاه نیز بحث بیمه‌ها را دنبال کرد گفت: افتخار طرح تحول سلامت  و بیمه کردن ۱۰ میلیون نفر از فقرا و بیچارگان را داریم که از دست آوردهای سیاست‌های رفاه اجتماعی  دولت است.

وی با بیان اینکه  در دوران جدید دچار انقطاع تاریخی شدیم گف: آن دسته از تعاونی هایی از بین رفتند که قصد داشتند تبدیل به بانک شوند، اما تعاونی‌هایی که به دنبال جمع پول خُرد مردم و وام‌دهی قرض الحسنه به مردم بودند، موفق و هنوز پابرجا هستند.

ربیعی با انتقاد از عملکرد یک تعاونی در نظام پولی و بانکی گفت: متأسفانه عملکرد این بانک به ما هم لطمه زد؛ زیرا اصلاً تعاونی نبود، بلکه می‌خواست مانند بخش خصوصی عمل کند. برای گسترش بخش تعاون، باید تشکل‌ها را قوی کنیم،تعاون‌گران باید به فلسفه اجتماعی خود برگردند و باید به سمت تولیدات ارزان با مزیت بالا بروند.

وزیر کار با اشاره به اینکه توسعه کشور فقط با صنایع بزرگ حاصل نمی‌شود، گفت: دودکش‌های بلند و فولادهای بزرگ تنها راه توسعه کشور نیست، بلکه پشم گوسفند هم می‌تواند موجب توسعه شود.

منبع: تسنیم

0

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:


برچسب ها: