باید خیال کارگر از معیشت و زندگی خود راحت باشد

شنبه - ۱۸ دی ۱۳۹۵
باید خیال کارگر از معیشت و زندگی خود راحت باشد

عضو هیات رئیسه کانون عالی تشکل های صنفی کارفرمایان کشور گفت: باید خیال کارگر از معیشت و زندگی خود راحت باشد وگرنه با ناامنی خاطر مواجه می شود و این امر موجب کاهش بازدهی کارگر می شود.

حمیدرضا سیفی روز پنجشنبه در نشست صنفی تشکلهای کارگری و کارفرمایی کشور در مشهد افزود: کارفرما بدون کارگر معنایی ندارد چرا که کارگران یکی از پایه های اصلی رونق اقتصاد کشور به شمار می روند و دغدغه آنها برای کارفرمایان مهم است.

وی با بیان اینکه بهره وری بدون وجود کارگر امکان ندارد گفت: کارگر همانند سر برای بدن اقتصاد است و تنها راه حل مشکلات این حوزه تعامل صحیح میان کارگر و کارفرما بدون دخالت دولت است.
این فعال حوزه کار اظهار کرد: برخی اقدامات سازمانها، کارگر و کارفرما را مقابل هم قرار می ‌دهد در حالیکه در یک اقتصاد سالم این ۲ گروه بدون هم کارایی ندارند.
سیفی با بیان اینکه نهادهای کارگری و کارفرمایی سیاسی نیستند افزود: این نهادها صنفی هستند و می‌ توانند با مشارکت حداکثری در اداره نهادهایی مثل سازمان تامین اجتماعی مفید باشند.
وی اظهار کرد: بیشتر هزینه های کارگران مربوط به مسکن، درمان و آموزش است که در این موارد دولت باید بیشتر به کمک قشر کارگر بشتابد چرا که براساس قانون اساسی حل این موارد از وظایف دولت به شمار می رود.
وی با اشاره به انعقاد قراردادهای موقت گفت: باید علت این نوع قراردادها بررسی شود، از طرفی کارگران با این نوع قرارداد انگیزه کاری خود را از دست می دهند و از طرفی بنگاه های اقتصادی نمی توانند آینده خود را پیش بینی کنند و قرارداد دائم به ثبت برسانند.
سیفی همچنین با اشاره به میانگین ۴ ساله مدت فعالیت شرکت های اقتصادی افزود: شرایط اقتصادی به گونه ای شده است که عمر فعالیت شرکتها و بنگاههای اقتصادی کاهش یافته و این شرکتها نمی توانند در این شرایط قرارداد دائم منعقد کنند.
وی ادامه داد: تا زمانی که نحوه پرداخت حقوق و مزایا به کارگران از جایی غیر از کارگر و کارفرما دیکته شود مشکلات به قوت خود باقی است، لذا توافقات این ۲ گروه در هر مورد باید توسط خود آنها و بدون دخالت دیگران باشد.
عضو کانون عالی تشکل های صنفی کارفرمایان با اشاره به وابسته بودن زندگی کارگر و کارفرما به یکدیگر گفت: کارگر تا تأمین نشود کارفرما نمی تواند ایمن باشد و در این میان فقط کارگران و کارفرمایان نقش ندارند بلکه دولت نیز باید در این مسیر همراه این ۲ قشر از جامعه باشد.

منبع: ایرنا

0

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:


برچسب ها: