رضا خادمی زاده: ما خواهان نظارت وزارت کار هستیم و نه دخالت آنها.

شنبه - ۲۸ مرداد ۱۳۹۶
رضا خادمی زاده: ما خواهان نظارت وزارت کار هستیم و نه دخالت آنها.

رضا خادمی زاده در گفتگوی اختصاصی با تشکل نیوز در خصوص انتظارات از وزارت کار عنوان کرد: امیدواریم بجای تفسیر به رای و دخالت در امور تشکل ها، بیشتر شاهد عمل به قانون ونظارت از سوی وزارت کار باشیم.

تشکل نیوز: جناب آقای خادمی زاده با سلام، لطفا اگردر خصوص نقاط قوت و ضعف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه تشکل های صنفی و انتظاراتتان از وزیر آینده مطلبی دارید، بیان بفرمایید.

 

از آنجایی که انتقادات ما بیشتر وجه قالب دارد بنابراین بیشتر عرایضم را محدود میکنم به نقاط ضعف از نظر اینجانب و همچنین انتظاراتی که از وزیر آینده داریم.

 

 • در دوره قبل با تغییر معاون روابط کار و مدیریت اداره تشکلهای کارگری و کارفرمایی اتفاقات ناخوشایند زیادی رخ داد از جمله عدم رعایت آیین نامه ها و مقررات و تفسیربه رای آیین نامه ها توسط کارشناسان حوزه اداره کل سازمان های کارگری و کارفرمایی که اعتراضات زیادی را به همراه داشت.

 • متاسفانه موضوعی باب شد و آن لزوم اخذ تایید صلاحیت کاندیداهای عضویت در هیئت مدیره انجمن های صنفی یا کانون های مربوطه از مراجعی که مغایر مقررات داخلی و بین المللی است. ولی این موضوع از سوی مدیرکل سابق سازمان های کارگری و کارفرمایی روال گردید.

 • در برخی از موارد آیین نامه به صورت شفاف اجرا نمی شود و تفسیر به رای می شود مانند حضور در کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران. بدین نحو که در حالی که مانع حضور نماینده انجمن صنفی رانندگان مسافر و حمل کالا بصورت همزمان شدند، از انجمن کارگران ساختمانی دونفر (یکی رئیس انجمن و دیگری نایب رئیس انجمن) بطور همزمان در کانون عالی انجمن های صنفی کارگری عضو و حضور دارند. در حالی که انجمن رانندگان مسافر و حمل کالا دو انجمن متفاوت و مجزا و دارای کانون های متفاوت می باشند.

 • حضور افراد غیر متخصص و غیر کارشناس در اداره کل سازمان های کارگری و کارفرمایی که هیچ تجربه و تخصصی در این خصوص ندارند.

 • عدم توجه به اعتراضات رسیده در امر انتخابات مهمترین تشکل یعنی کانون عالی انجمن های صنفی کارگری در سال گذشته و عدم اعزام نماینده به مجمع عمومی مربوطه و عدم نظارت بر اعتبار انجمن های عضو کانون که باعث بروز ده ها تخلف گردید. در این خصوص علی رغم وعده معاون معاون روابط کار مبنی بر عدم ثبت انتخابات بدلیل وجود تخلفات متعدد، این انتخابات تایید و ثبت گردید.

انتظارات از وزیر آینده هم بدین شرح می باشد:

 

 • اجرای صریح، شفاف و بدون تفسیر قانون

 • جلوگیری از مفاسدی که در ایجاد مجامع تشکل های صنفی وجود دارد

 • نظارت کامل بر اجرای قانون تشکیل انجمن های صنفی و برگزاری قانونی مجامع

 • اعطای اجازه و اختیار برگزاری مجامع به خود تشکل ها با نظارت وزارت کار و نه دخالت وزارت کار

 • دستور به معاونت روابط کار که بدور از هرگونه موضع گیری سیاسی و جناحی به اعتراضات معترضین رسیدگی گردد

 • به رسمیت شناختن جایگاه انجمن های صنفی و کانون های سراسری، استانی و عالی در تصمیم گیری ها از جمله انتخاب نمایندگان کارگری در مجامع داخلی و بین المللی از جمله هیات امنای سازمان تامین اجتماعی، سازمان بین المللی کار و سایر مجامع فارغ از هرگونه نفوذ احزاب و گروه های دیگر و غیر مرتبط

رئیس هیئت مدیره کانون سراسری انجمن های صنفی رانندگان حمل و نقل جاده ای کشور- بخش مسافر

0

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:بازدید: ۵۰۱
برچسب ها: