خرید محبوبیت به زیان وحدت ملی

سه شنبه - ۷ اسفند ۱۳۹۷
خرید محبوبیت به زیان وحدت ملی

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران ارایه پیشنهادات غیر کارشناسانه از سوی افراد خارج از حوزه دایره کارگری و کارفرمایی را علاوه بر نوعی سودجویی و منفعت طلبی، به زیان قشر کارگر و کارفرما دانست

زمستان هر سال همزمان با آغاز ماراتن گفتگوهای سه جانبه نهادهای کارگری، کارفرمایی و دولت بر سر تعیین حداقل مزد سال آینده؛ که عموما تا انتهای سال ادامه می یابد؛ در فضای گفتگوهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی ایران، بازار مکاره ای نیز برای خرید محبوبیت و فروش وعده های توخالی برپا می شود.

گفتگوهای تعیین مزد در واقع یک بهینه یابی برای محافظت کشور و جامعه از دو آسیب اساسی اجتماعی و اقتصادی است. از یکسو ارتقای سطح مزد باید کارگران شریف ایرانی و خانواده های عزیز آنان را در برابر آسیبهای اجتماعی ناشی از افت استانداردهای سطح زندگی بر اثر تورم محافظت کند و از سوی دیگر باید بنگاه ها و اقتصاد کشور را در برابر رکود و بیکاری که می تواند با افزایش مزد و در اثر افزایش هزینه های تولید کالا و خدمات ایجاد شود محافظت کرد.

طبیعی است که در این گفتگو نمایندگان نهادهای کارگری و کارفرمایی هر یک به اقتضای گروه منافعی که آن را نمایندگی می کنند؛ دارای اختلاف موضع و نظرات متفاوت در مورد حداقل مزد و میزان افزایش آن باشند ولی در نهایت هر دو گروه در کنار دولت این گفتگو را برای محافظت کشور و جامعه از آسیبهای کوتاه مدت و بلند مدت پیش می برند و همین انگیزه مشترک راهبردی است که در نهایت منجر به همگرایی نظرات و رسیدن به یک تفاهم می شود.

در بازار مکاره حاشیه این گفتگوها اما، گروه های مختلفی از سیاستمداران حاضر در دولت و مجلس، فعالان سیاسی فاقد سمت رسمی، روشنفکران و حتی اقتصاددانان پیدا می شوند که وعده فروشی به جامعه شریف کارگری را دستمایه خرید محبوبیت می کنند و در این راه نه پشت سر نمایندگان نهادهای کارگری، بلکه جلوتر از آنها و در نقش دایه مهربان تر از مادر ظاهر می شوند؛ چرا که امیدوارند با این رفتارهای غیر مسئولانه در جامعه کارگری و بخش های دیگری از افکار عمومی جامعه ایران برای خود شهرت و محبوبیتی دست و پا کنند

این افراد و گروهها بدون توجه به شرایط اقتصاد کلان و وضعیت بنگاهها ارقام و اعدادی را برای افزایش مزدها اعلام می کنند که از قبل معلوم است جامعه کشش پذیرش آن اعداد را ندارد. به طور مثال یکی از نمایندگان مجلس تقاضا کرده است حداقل مزد کارگران در سال آینده معادل ۴ میلیون تومان شود که با توجه به عدد فعلی حداقل مزد نشان دهنده رشد ۱۶۰ درصدی است.

ارتقای سطح زندگی جامعه شریف و زحمتکش کارگری ایران، آرزوی هر کارفرمای جدی و مسئولی است؛ چرا که ارتقای سطح زندگی کارگران در عمل به معنای بهبود محیط روابط کار و فراهم شدن زمینه ارتقای بهره وری و رشد در کسب و کار است؛ اما، از سوی دیگر هم نمایندگان جامعه کارفرمایی و هم نمایندگان واقعی و دلسوز کارگران می دانند که افزایش غیرمنطقی مزد با ایجاد رکود و بیکاری گسترده، پیش و بیش از آنکه به کارفرمایان صدمه بزند زندگی کارگران را در مخاطره قرار می دهد و با همین نگاه دو طرف اصلی این مذاکره در کنار دولت به دنبال رسیدن به یک تعادل منطقی و عملی هستند.

کاسبان بازار مکاره محبوبیت اما در این توهم اند که با فشار به جامعه کارفرمایی برای افزایش غیرمنطقی مزد علاوه بر محبوبیت شخصی، زندگی خوبی برای کارگران عزیز از جیب کارفرمایان خریده اند و به این ترتیب در خیالاتشان خود را معادل رابینهود می بینند؛ اما، این رابینهودهای وطنی غافلند که اولا پیشنهادهای غیرواقع بینانه و غیرعملی شان چیزی جز حسرت و تنش به جامعه نمی دهد و ثانیا اگر بر فرض محال موفق به جا انداختن این پیشنهادها شوند بهای موفقیت شان را نه از جیب کارفرما، بلکه از طریق رکود و بیکاری از جیب کارگران پرداخته اند.

یک راه  این است که نمایندگان نهادهای کارفرمایی با طرح سنجیده و از پیش اندیشیده شده درباره شرایط موجود و توانایی ها و ناتوانی های کارفرمایان به کارگران توضیح کامل داده و اجازه محبوبیت سازی را از این افراد و گروهها سلب کنند یا با برگزاری همایش های یک روزه و حتی میزگردهای کارشناسی با حضور نمایندگان نهادهای کارگری، کارفرمایی و دولت درباره شرایط کلان اقتصاد و آسیب های احتمالی ناشی از طرح های پوپولیستی و غیر اقتصادی، شفاف سازی شود. اما به هر حال تردیدی نیست که باید در این باره باید  بیشتر و مفیدتر صحبت شود تا ذهنیت سازی های آسیب رسان در محاق قرار قرار گیرند. تکه تکه کردن جامعه در روزهای دشوار اقتصاد ایران و افزایش تعارض ها و تضادهای میان کارگران و کارفرمایان را باید جدی گرفت تا وحدت ملی آسیب نبیند و این روزهای سخت سپری شود. نمی توان با این استدلال که حمایت از کارگران حق افرا د و گروهها است چیزی نگفت و کاری نکرد.

حسین سلاح ورزی- نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران

منبع:خبرفارسی

0

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:بازدید: ۶۲
برچسب ها: