شریعتمداری به رهبرانقلاب نامه نوشت

شنبه - ۲۵ اسفند ۱۳۹۷
شریعتمداری به رهبرانقلاب نامه نوشت

وزیر رفاه نامه‌ای به رهبری زده مبنی بر اینکه دولت باید ۳ میلیارد دلار از درآمد حاصل از صندوق توسعه را برای سازمان تأمین اجتماعی در نظر بگیرد و پیشنهاد داده ماهانه ۵ میلیون بشکه نفت فروخته شود تا کسری‌های قبلی و جاری دولت کاهش یابد.

علی دهقان‌کیا در نشست خبری در رابطه با وضعیت مستمری‌بگیران و بازنشستگان تهران گفت: تا قبل از سال ۸۳ سه‌جانبه‌گرایی را برگزار می‌کردیم، اما متأسفانه به دلیل اینکه گفتند سازمان تأمین اجتماعی یک مدیریت دولتی است سه‌جانبه‌گرایی را نادیده گرفته در حالی که اموال این سازمان حق‌الناس است و دولت در سرمایه‌گذاری آن نقشی ندارد.

وی با اشاره به پیشنهاد این کانون به نمایندگان مجلس گفت: تغییر ساختار و احیای شورای عالی تأمین اجتماعی را پیشنهاد کرده‌ایم.

رئیس کانون بازنشستگان تهران با انتقاد از تخلف دولت در بحث اجرای قانون گفت: متأسفانه دولت دست در جیب تأمین اجتماعی می‌کند و امسال ماهانه ۲۵۰۰ میلیارد و در مجموع ۳۱ هزار میلیارد تومان از ما هزینه کرده و این در حالی است که باید سهم بیمه کارفرما را پرداخت کند، اما متأسفانه این قانون را رعایت نکرده و می‌خواهد که کارفرمایان از پرداخت سهم بیمه معاف شوند.

وی افزود: این در حالی است که اصل ۲۹ قانون اساسی می‌گوید دولت مکلف است به آحاد مردم خدمات درمانی از کارافتادگی، بازنشستگی و … بدهد و این خدمات را نباید تأمین اجتماعی بپردازد در حالی که ما اکنون داریم آن‌ها را می‌دهیم.

دهقان‌کیا در مورد بدهی دولت به تأمین اجتماعی گفت: تا پایان سال گذشته حدود ۱۸۲ هزار میلیارد تومان بدهی دولت است که تا پایان امسال به ۲۰۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد، اما چون دولت می‌خواهد این بدهی را نپردازد به بهانه‌های مختلف از آن سر باز می‌زند.

وی تصریح کرد: به طور مثال در سال ۹۴ دیوان محاسبات اعلام می‌کند که دولت ۶۲ هزار میلیارد تومان بدهکار است و وزیر وقت رقم بدهی را حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان می‌داند و مدیرعامل تأمین اجتماعی معتقد است دولت ۱۲۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارد.

رئیس کانون بازنشستگان تهران تصریح کرد: مرکز پژوهش‌های مجلس نیز تا پایان سال ۹۵ رقم بدهی دولت به تأمین اجتماعی را ۱۴۱ هزار میلیارد تومان اعلام کرده و طبق مصوبه دولت قبلی در سال ۹۰ بدهی ۳۰ هزار میلیارد تومانی را قبول داشته‌اند و به همین دلیل دولت در قالب مصوبه‌ای قرار بوده ۲۲ سازمان را به تأمین اجتماعی واگذار کند.

وی افزود: در سال گذشته ۱۸ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بدهی به مجموع بدهی‌های انباشته شده قبلی اضافه شده و امسال ۳۱ هزار میلیارد تومان افزوده شده است. ما از این بابت به دیوان عدالت نامه زده و شکایت کرده‌ایم که ۹۰ هزار میلیارد تومان از بدهی ما را کم کردند.

وی همچنین گفت: بر اساس قانون مطالبات سازمان‌ها و مؤسسات بیمه‌ای فعال در قلمرو تأمین اجتماعی باید بر اساس نرخ اوراق مشارکت باشد نه بر اساس سوده ساده یا مرکب و ما می‌خواهیم که این محاسبات به روز شود.

دهقان‌کیا گفت:‌پیش‌بینی سال آینده بر اساس وجود ۲۶ قانونی که به سازمان تأمین اجتماعی تحمیل شده ۴۰ هزار میلیارد تومان بدهی جاری دولت است.

رئیس کانون بازنشستگان تهران گفت:‌در همین رابطه وزیر رفاه نامه‌ای به رهبری زده مبنی بر اینکه دولت باید ۳ میلیارد دلار از درآمد حاصل از صندوق توسعه را برای سازمان تأمین اجتماعی در نظر بگیرد و پیشنهاد داده ماهانه ۵ میلیون بشکه نفت فروخته شود تا کسری‌های قبلی و جاری دولت کاهش یابد.

وی با انتقاد از اینکه دولت گوش شنوایی برای پرداخت بدهی ندارد، به فروش شستا اشاره کرد و گفت: ما انتظار داشتیم در جلسه‌ای که با رئیس‌جمهور در پایان سال برگزار شد خبر‌های خوشی از همسان‌سازی بگیریم، اما متأسفانه صحبت از فروش شستا به میان آمد.

وی گفت:‌این سازمان در سال ۶۵ با سرمایه ۲ میلیاردی به ثبت رسیده و طی این سال‌ها سرمایه آن به ۶۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است که ۵۹ درصد شرکت‌ها مربوط به واگذاری بدهی دولت به تأمین اجتماعی بوده و ۴۱ درصد کارخانجات و صنایع پتروشیمی آن خریداری شده است. با این وجود سود حاصل از فعالیت این شرکت‌ها از سوی شرکت‌های خریداری شده بیشتر بوده به طوریکه ۶۱ درصد سوددهی از شرکت‌های خریداری شده و ۲۴ درصد حاصل سود شرکت‌های ورشکسته بوده است. اگر ما توان بنگاه‌داری نداریم چگونه توانسته‌ایم این سوددهی را از شرکت‌های شستا داشته باشیم.

رئیس کانون بازنشستگان تهران گفت: اموال شستا حق‌الناس است و دولت یک ریال هم در آن سرمایه‌گذاری نکرده و اینگونه نیست که، چون مدیریت آن دولت است پس می‌تواند در آن دخل و تصرف کند بلکه اموال آن مال مردم است و باید نسبت به آن امانت‌داری کنند.

وی در رابطه به مشکلات مربوط به درمان بازنشستگان گفت:‌قبلاً خدمات سرپایی ۳۰ درصد و بستری ۱۰ درصد پرداخت می‌شد، اما اکنون بیمه تکمیلی به درستی عملیاتی نشده در حالی که به ازای هر نفر ۳۸.۲۰۰ هزار تومان بازنشسته‌ها پول می‌دهند و سقف اعمال جراحی‌های بزرگ تا ۱۵ میلیون تومان و اعمال سرپایی تا ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و ۵۰۰ هزار تومان نیز بابت رادیولوژی و … است. این چه درمانی است که به آن افتخار می‌کنند.

دهقان‌کیا گفت: متأسفانه امسال نیز ۷۹ قلم دارو از شمول بیمه خارج شده و این پوشش درمان را برای بازنشستگان کمتر می‌کند.

وی در مورد همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نیز گفت: این اتفاق برای بازنشستگان کشوری و لشکری رخ می‌دهد، اما متأسفانه سازمان تأمین اجتماعی به دلیل کمبود منابع منتظر پرداخت بدهی دولت است. این سازمان ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ هزار میلیارد تومان بابت پرداخت حقوق کسری دارد و ماهانه وام‌های با سود بالا می‌گیرد به طوریکه امسال ۴۰ هزار میلیارد تومان بابت پرداخت حقوق وام گرفته است و حتی پالایشگاه بندر لاوان را بابت این بدهی‌ها به بانک واگذار کرده است.

وی گفت: ۵ سال است که بابت همسان‌سازی حقوق‌ها وعده داده می‌شود، اما اتفاقی نیفتاده سال گذشته مجلس تصویب کرده که ۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان دولت به تأمین اجتماعی بدهد که نداد، کار‌های اداری و پیشنهادات ما در بحث همسان‌سازی به تصویب رسیده، اما منتظر پرداخت بدهی دولت هستیم تا آن را اجرایی کنیم.

وی گفت:‌در بحث واریز هزینه به خزانه دولت که خلاف قانون بوده به دیوان عدالت شکایت کرده ایم و باید کارخانجات دولتی باشد تا درآمد آن‌ها به خزانه برود در حالی که سازمان تأمین اجتماعی خصوصی است و امسال مجلس تصویب کرد که به خزانه دولت نرود.

رئیس کانون بازنشستگان تهران در مورد منابع و مصارف سازمان نیز گفت: متأسفانه طرحی در مجلس مطرح شده که ۷ درصد سهم پرداخت حق بیمه‌شدگان به ۹ درصد افزایش یابد و آن‌هایی هم که ۱۰ سال سابقه بیمه دارند برای بازنشستگی ۱۵ سال در نظر گرفته شود و مشاغل سخت و زیان‌آور با ۲۵ سال بازنشسته شوند.

وی گفت:‌ما مخالف این امور هستیم و اگر اولویت‌بندی قرار است شود ابتدا باید بدهی دولت پرداخت شود. در سال ۹۵، ۰.۵ درصد بیمه‌پرداز‌ها بیشتر شد، اما در مقابل ۰.۷ درصد به آمار بازنشستگان افزوده شده است. ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار بیمه‌پرداز و ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار بازنشسته داریم که با احتساب خانواده‌هایشان ۴۲ میلیون نفر می‌شوند و باید فکری بابت بدهی دولت به تأمین اجتماعی شود و همسان‌سازی باید اتفاق بیفتد.

رئیس کانون بازنشستگان تهران در مورد افزایش دستمزد بازنشستگان نیز گفت: دو سال پیش جلسه‌ای برای تعیین سبد هزینه خانوار در نظر گرفته شد بر همین اساس سال گذشته ۲ میلیون و ۶۹۰ هزار و امسال ۳ میلیون و ۷۶۹ هزار تومان در نظر گرفته شده که مابه‌التفاوت این رقم یک میلیون و ۸۰ هزار تومان است و باید تلاش شود این مابه‌التفاوت به جامعه کارگری و بازنشستگان پرداخت شود.

منبع: پایگاه پارسینه

0

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:بازدید: ۸۰
برچسب ها: