شناسنامه اشتغال، بازتکرار طرحی قدیمی

دوشنبه - ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
شناسنامه اشتغال، بازتکرار طرحی قدیمی

در دوره وزیرکار سابق خبر از راه اندازی سامانه اشتغال ایرانیان و صدور شناسنامه شغلی داده بود، اکنون عیسی منصوری در بیان سناریوهای اشتغالی سال ۹۸ باز هم خبر از راه اندازی سامانه اشتغال ایرانیان درنیمه اول سال جاری را داده است.

طرح شناسنامه شغلی برای ایرانی ها طرحی بود که بهمن ماه ۹۶علی ربیعی، وزیرسابق کار در گفت وگو با رسانه ملی اعلام و خبر داد که در آن سال دولت برای هر ایرانی یک شناسنامه شغلی تخصیص خواهد داد.

علی ربیعی یکبار دیگر نیز در مرداد ماه ۹۷ در نشست چارچوب برای تقسیم کار ملی در اجرای سیاست تولید و اشتغال که با همکاری سازمان توسعه صنعتی ملل متحد ( یونیدو) برگزار شد، از راه اندازی سامانه اشتغال ایرانیان خبر داد و گفت : هر ایرانی یک کد اشتغال خواهد داشت و سامانه بانک اشتغال ایرانیان را برای این طرح ایجاد کردیم. این کمک می‌کند افرادی که مشغول به دو شغل هستند و یا مالیات بالاتر نمی‌دهند مشخص شوند و بتوانیم برای آنها مقرراتی بگذاریم.

وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آغاز به کار سامانه اشتغال (شناسنامه کار) به منظور افزایش امنیت شغلی کارگران خبر داد.این سامانه به افزایش امنیت شغلی کارگران می‌افزاید، زیرا پیش از این نگرانی های بسیاری در مورد قراردادهایی که ثبت نمی شد وجود داشت.حدود ۶ تا ۷میلیون نفر در بازار غیر رسمی هستند که با کمک مرکز آمار قصد داریم برای آنها شناسنامه کار صادر کنیم.

وی ادامه داد: سامانه اشتغال، امکان برنامه ریزی برای افراد بیکار را فراهم می کند. در این سامانه همه اعترافات و مراحل رسیدگی به آنها ثبت و بررسی خواهد شد. شناسایی بنگاه های مشکل دار از دیگر امکانات این سامانه است.

درست سه ماه پس از مصاحبه بهمن ماه ۹۶ ربیعی، عیسی منصوری ،معاون اشتغال در اردیبهشت ماه سال۹۷  وعده  صدور “شناسنامه شغلی” برای هر ایرانی را با هدف احصا میزان اشتغال و مسائل مرتبط داد.

منصوری در همان زمان صدور شناسنامه شغلی را تأکید حسن روحانی دانست و بیان کرد:همچنین طبق تاکیدات رئیس جمهور تخصیص منابع باید در مدت کوتاهی انجام شود و در این زمینه در صدد هستیم که برای هر فرد ایرانی در سن کار یک شناسنامه شغلی طراح شود.

*برای هر ایرانی در سن کار یک شناسنامه طراحی می شود

معاون توسعه اشتغال وزیر تعاون با اشاره به اینکه ارائه تسهیلات باید با شرایط راحت و دائم برقرار باشد گفت: این تسهیلات باید بر توسعه اشتغال متمرکز باشد و اتصال به بازار و کیفیت نیز مورد توجه ویژه قرار بگیرد.

منصوری گفت: همچنین طبق تاکیدات رئیس جمهور تخصیص منابع باید در مدت کوتاهی انجام شود و در این زمینه در صدد هستیم که برای هر فرد ایرانی در سن کار یک شناسنامه شغلی طراح شود.

بعد از گذشت یک سال مجدداً عیسی منصوری درباره صدور شناسنامه شغلی برای همه ایرانیان می گوید: صدور شناسنامه شغلی برای ایرانیان تحت سامانه ملی اشتغال ایرانیان تعریف شده که در حال انجام است و امیدواریم ظرف بهار امسال این کار انجام شود. در این سامانه برای تمام افراد ۱۵ تا ۶۵ سال یک شناسه شغلی در نظر گرفته می شود. این که الان شاغل است یا بیکار و اگر شاغل است در کجا و با چه تخصصی مشغول به کار است در این سامانه بارگذاری می‌شود. این سامانه اطلس اشتغال کشور را مشخص می‌کند و با روشن شدن مختصات اشتغال به درستی می‌توان از نیازهای بازار کار آگاه شد و جهت‌گیری برای اصلاح  نظام آموزشی در جهت نیاز بازار با این سامانه امکان پذیر است. ضمن آنکه با تکیمل این سامانه مشکلی که در رابطه با آمار اشتغال مطرح می‌شد و ناشی از ثبتی نبودن آن بود نیز برطرف خواهد شد.

منبع: تسنیم

0

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:بازدید: ۴
برچسب ها: