مصاحبه اختصاصی با علی اصغر بیات رئیس کانون عالی بازنشستگان کشور

علی اصغر بیات, رئیس کانون عالی بازنشستگان کشور

لطفا توضیحی در خصوص ساختار و نحوه تشکیل کانون بازنشستگان بیان کنید

 

کانون بازنشستگان بر اساس ماده ۱۳۴ فصل ششم قانون کار تاسیس و تشکیل می گردد. بدین صورت که ابتدا بازنشستگان هر شهرستان که فرمانداری و شعبه تامین اجتماعی دارد می توانند کانون ان شهرستان را تشکیل دهند و در مرحله بعد هر استانی که پنج کانون شهرستانی داشته باشد می توانند کانون آن استان را بوسیله هیات مدیره کانون های شهرستانها تشکیل بدهند. همچنین هیئت مدیره های کانون های استانی می توانند کانون عالی را تشکیل بدهند.

 

ادارات کار در شهرستانها و استان ها نیز به کار تاسیس و ثبت کانون های بازنشستگان مبادرت می نمایند.

 

آیا آماری از تعداد کانون های شهرستانی و استانی دارید؟

 

در حال حاضر در سطح کشور ۳۳۰ کانون شهرستان و استانی داریم. شامل ۳۰۰ کانون شهرستان و ۳۰ کانون استان که حدود ۲۹۰۰۰۰۰ بازنشسته را پوشش می دهند.

 

وظایف کانون های بازنشستگان چیست؟

 

کانون های بازنشستگان به عنوان نماینده بازنشستگان همه خواسته ها و مطالبات بازنشستگان را دنبال می کنند.

 

تا کنون چه کارهای مهمی در راستای وظایف خویش انجام داده اید؟

 

در وهله اول پیگیر موضوع حقوق آن ها هستیم.مهمترین کاری که تمام کانون ها انجام داده اند موضوع بیمه تکمیلی است. زیرا بیمه های پایه پاسخگوی نیاز بازنشستگان نیست و مجبور هستیم مازاد ان را طی قرارداد بیمه تکمیلی تامین کنیم. قبلا بیمه های تکمیلی توسط استان ها انجام می شد ولی الان بصورت متمرکز توسط کانون عالی انجام می شود.

 

در کنار بیمه تکمیلی موضوع بیمه عمر را هم برای بازنشستگان عزیز خریداری کردیم. برای بیمه عمر به ازای فوت هر بازنشسته مبلغ سه میلیون تومان به خانواده وی پرداخت میکنیم. یعنی هر بیمه شده تکمیلی بیمه شده عمر هم هست. البته سازمان تامین اجتماعی نیز در این راه ۲۰% از هزینه ها را متقبل شده است.

 

در کنار موضوع درمان و بیمه به امر معیشت و موضوع همسان سازی حقوق هم از سال ۸۸ داریم توجه میکنیم و در دستور کارمان است که بخشی از ان انجام شده و بخشی دیگر هنوز مانده که پیگیر هستیم.

 

موضوع دیگری که در دستور کار ما قرار دارد امر گردشگری بازنشستگان است. در سال گذشته ۲۵۵۰۰ نفر بطور رایگان به مشهد مقدس  البته با هزینه سازمان تامین اجتماعی فرستاده شدند که این امر امسال هم تداوم دارد.

 

نکته دیگر المپیاد ورزشی هست که در قالب طرح نسیم سلامت راه اندازی و انجام شد.

 

 طرح های انجام شده را چطور ارزیابی می کنین و تا چه حد آنها را موفق می دانید؟

 

در بحث گردشگری و بیمه درمانی خوب جلو رفتیم و میزان موفقیت در این دوطرح راضی کننده هست. البته برخی برنامه های مناسبتی نیز مانند تکریم روز بازنشستگان نیز از جمله کارهایی هست که توسط کانون عالی انجام شده هست.

 

امیدوارم بتوانیم در فرصت دیگر و نشستی دیگر موضوع صندوق بازنشستگی که موضوعی مهم و مورد توجه بازنشستگان می باشد را به بحث و گفتگو بزاریم.

از فرصتی که در اختیار ما قرار دادین تا اقدامات انجام شده در جهت رفاه بازنشستگان محترم تامین اجتماعی را منعکس نماییم بسیار سپاسگزاریم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.