مطالبات صنفی کارگران درآستانه روزجهانی کارگر/۳مطالبه جامعه کارگری

سه شنبه - ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
مطالبات صنفی کارگران درآستانه روزجهانی کارگر/۳مطالبه جامعه کارگری

رییس مجمع نمایندگان کارگران استان‌تهران، مهمترین مطالبات کارگری را امنیت شغلی، معیشت و تأمین اجتماعی عنوان کرد.

محمد رضا تاجیک ، با انتقاد از تبصره ۷ قانون بودجه کل کشور در خصوص واریز منابع درمان تامین اجتماعی  به حسابی نزد خزانه دولت گفت: گنجاندن بند (ز) تبصره هفت درل قانون بودجه سال ۹۷ و مهر تایید زدن بر این مصوبه توسط وکلای مجلس، انتقاد کارگران و فعالان کارگری را برانگیخته است. با توجه به اینکه منابع تامین اجتماعی مصداق کامل حق الناس است ،دولت ها و یا نمایندگان مجلس نمی‌توانند به منابع آن دست اندازی کرده و یا بخواهند در وجوه آن دخل و تصرف کنند.

این فعال کارگری بابیان اینکه بخش قابل توجهی از مطالبات برزمین مانده سازمان تامین اجتماعی به بدهی‌های دولت مربوط می‌شود، افزود: واقعیت این است که اهل سیاست بدشان نمی‌آید از مسائل صنفی کارگران  به سود خود استفاده کنند اما در عمل تجربه نشان داده است که این گروه کوچکترین تعلقی در قبال تحقق خواسته‌های صنفی مانند بازپرداخت اصل و فرع بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی ندارد برای همین است که امروز طلب سازمان تامین اجتماعی از دولت به بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان تهران ادامه داد: شاید برای علاقمندان به مسائل سیاسی عدد و رقم مربوط به بدهی هر دولت در قبال سازمان تامین اجتماعی جذاب باشد اما برای کارگری که قرار است منابع سازمان تامین اجتماعی بابت خدمات بیمه ای و درمانی او مورد استفاده قرار بگیرد تنها بازپرداخت این بدهی دارای اهمیت است.

تاجیک افزود: این کارگران هستند که تاثیر بزرگ‌شدن این بدهی را در قالب محدود شدن خدمات مختلف سازمان تامین اجتماعی احساس می کنند.

یکی از اعضای کارگری شورای عالی کار گفت: اگر بدهی‌های سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود، دیگر دلیلی ندارد که جامعه کارگران بازنشسته برای افزایش ناچیز حداقل مستمری‌ها اینقدر معطل بمانند و یا مراکز درمانی سازمان تامین اجتماعی به دلیل کمبود منابع مالی در اجرای قانون الزام ناتوان عمل کنند.

این فعال کارگری افزود: سازمان تامین اجتماعی به عنوان فراگیرترین صندوق ارائه دهنده خدمات بیمه‌های اجتماعی برای استمرار فعالیتهای خود نیازمند دریافت به موقع مطالبات پرداخت نشده خود است.

وی افزود: در همین رابطه توقع دیگر طبقه کارگران از گروه های سیاسی این است که تحت هر شرایطی مالکیت کارگران بر سازمان تامین اجتماعی را به رسمیت بشناسند و ضمن بازپرداخت معوقات این سازمان نسبت به احیا شورای عالی تامین اجتماعی نیز اقدام کنند.

تاجیک با اشاره به اینکه بدهی تامین اجتماعی ناشی از تعهدات غیر منطقی و بی‌پشتوانه‌ای است که در ادوار مجالس پیشین تصویب شد گفت: به دلیل اینکه اجرای این تعهدات بدون هیچ مقاومتی توسط دولت‌های وقت پذیرفته شد امروز سازمان تامین اجتماعی با انبوهی از مشکلات صنفی مواجه شده است.

وی افزود: به صورت مشخص در ادوار گذشته برای سازمان تامین اجتماعی ۲۲ ردیف تعهد سنگین مالی در رابطه با ارائه خدمات به گروه‌های اجتماعی غیر از کارگران و کارفرمایان بیمه‌شده ایجاد شده است و چون در دولت و مجالس قبلی برای تامین منابع مالی مستمر این تعهدات چاره ای نشده است امروز شاهد آن هستیم که حجم مطالبات سازمان تامین اجتماعی از دولت‌ها به بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

تاجیک ادامه داد: واقعیت این است که اگر قرار است از هفته کارگران به عنوان اهرمی برای پیشبرد مقاصد سیاسی استفاده شود، کارگران ترجیح می‌دهند تا برای حفظ حرمت خواسته‌های  صنفی خود هم که شده، تمرکز خود را تنها متوجه روز جهانی کارگر» کنند.

این فعال صنفی کارگری، افزود: جدا از محدود تر شدن حقوق اجتماعی کارگران شاغل در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با این واقعیت نیز مواجه هستیم که مناطق یاد شده نتوانسته‌اند در ایجاد رونق اقتصادی و برقراری عدالت اجتماعی موفق عمل کنند.

وی معیشت را از دیگر مشکلات جامعه کارگری عنوان کرد گفت: نباید مشکلات معیشتی کارگران و امنیت شغلی کارگران در معرض تهدید قرار دارد؛ هر چند در جریان افزایش دستمزدهای سالانه روند معکوس گذشته متوقف شده است، اما جامعه کارگری در آستانه روز جهانی کارگر همچنان بر مشکلات صنفی خود تمرکز کرده است.

رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان تهران ادامه داد: البته در سنوات اخیر روند رو به وخامت شرایط زیست کارگران طوری بوده است که امروز ناگزیر نگران معیشت کارگران هستیم.

منبع: خبرگزاری مهر

0

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:بازدید: ۲۳۴
برچسب ها: