مهارت افزایی و گسترش شرکای اجتماعی در دستور کار وزارت کار

چهارشنبه - ۱ خرداد ۱۳۹۸
مهارت افزایی و گسترش شرکای اجتماعی در دستور کار وزارت کار

شریعتمداری گفت: در سال ۹۸ نهضت مهارت افزایی و گسترش شرکای اجتماعی را در دستور کار داریم.

مراسم جشن گلریزان فرشته‌های زمینی شیر خوارگاه آمنه با حضور محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وحید قبادی دانا رییس سازمان بهزیستی کشور، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و جمعی از خیران در شیر خوارگاه آمنه برگزار شد.

در این مراسم محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه محسنین و نیکوکارانی که همه زندگی خود را وقف مردم و امر خیر می‌کنند، همواره از یاران الهی هستند، گفت: زمانی که این مسئولیت بزرگ به بنده محول شد، یکی از مهم‌ترین انگیزه‌های ما برای پذیرفتن این وزراتخانه خدمت به سازمان بهزیستی بود که در ایجاد آن زحمات زیادی کشیده شده است.

وی افزود: امروز افتخار می‌کنیم که ۹۰ درصد از خدمات این سازمان توسط خیرین و مردم انجام می‌شود، چرا که معتقدیم سپردن کار مردم به خود مردم یکی از ثروت‌های جمهوری اسلامی است.

شریعتمداری با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر سپردن کار مردم به خود مردم بیان داشت: در شروع کارم در مجلس اعلام کردم که یکی از مهم‌ترین برنامه‌های ما گسترش پایه‌های شرکای اجتماعی در همه عرصه‌ها به ویژه سازمان بهزیستی است که براساس قانون اساسی مسئولیت‌های بزرگی بر عهده آن است تا بتواند با استفاده از کمک خیرین بزرگوار به اهداف خود برسد.

به گفته شریعتمداری، در حال حاضر دو میلیون و ۴۰۰ هزار خانوار در مجموعه سازمان بهزیستی به نوعی از آن خدمت می‌گیرند. از طرفی بالغ بر ۵۰۰ هزار پرونده مددجویی در این سازمان تعریف شده است.

وی با تشکر از دولت و شخص رییس جمهور، خطاب به خیرین مدرسه ساز، سلامت و مسکن ساز گفت: امروز ما در کشور با یک معضل جدی روبرو هستیم و آن وسعت مهارت آموزی و مهارت افزایی است که کافی نیست.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطر نشان کرد: به همین منظور در سال ۹۸ نهضت مهارت افزایی و گسترش شرکای اجتماعی را در کنار سایر امور در دستور کار داریم که امیدواریم چراغ این کارمهم توسط خیرین روشن شود.

به اعتقاد وزیر تعاون، امروز جوانان فارغ التحصیل ما از مقطع دبیرستان، صاحب مهارت نیستند از طرفی مجموعه سازمان فنی وحرفه‌ای به تنهایی توانایی انجام مهارت آموزی به جوانان را ندارد، از این رو لازم است از ظرفیت‌ها‌ی خیرین و بخش خصوصی در این زمینه استفاده شود.

وی با ابراز تاسف از وضعیت مناسب سازی شهر‌ها تصریح کرد: هنوز بعد سال‌ها موفق نشده ایم شهر‌ها را برای معلولان و افراد کم توان مناسب سازی کنیم و ضرورت دارد در این زمینه قدم‌های بزرگی برداشته شود.

وی همچنین به افزایش یارانه مددجویان اشاره کرد وگفت: با وجود افزایش سه تا ۵ برابری مستمری مددجویان باید دید که آیا یک معلول می‌تواند با این مبلغ زندگی خود را اداره کند؟ قطعا مشکل است و نیاز به کمک خیرین است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

0

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:بازدید: ۷
برچسب ها: