نشست آشنایی و معرفی کانون عالی بازنشتگان کشور

یکشنبه - ۲۵ مهر ۱۳۹۵
نشست آشنایی و معرفی کانون عالی بازنشتگان کشور

در این نشست که در محل کانون عالی بازنشستگان کشور انجام شد، علی اصغر بیات رئیس هیئت مدیره کانون عالی بازنشستگان کشور ضمن معرفی ساختاری و بستر قانونی تاسیس کانون های بازنشستگی در شهرستانها و استان ها و همچنین محمل قانونی ایجاد کانون عالی بازنشستگان، توضیخاتی در خصوص اقدامات و برنامه های پیش روی این کانون ارایه داد.

در ادامه نشست های تخصصی و معرفی تشکل های کشور، این هفته تشکل نیوز میهمان کانون عالی بازنشستگان کشور بود.

در خصوص نحوه ایجاد و شرایط تاسیس کانون های بازنشسنگی می توان به ماده ۱۳۴ قانون کار اشاره کرد که اجازه تاسیس کانون بازنشستگان در شهرستان ها را می دهد. در همین راستا و مبتنی بر همین مقررات هر ۵ کانون شهرستانی امکان ایجاد کانون استانی و از تجمیع کانون های استانی، کانون عالی بازنشستگان کشوری تاسیس می شوند.

بیات با ارایه آمار مربوط به تعداد کانون ها در سطح کشور و افراد تحت پوشش این کانون ها اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۳۰۰ کانون شهرستانی و ۳۰ کانون استانی، چیزی حدود ۲/۹۰۰/۰۰۰ بازنشسته را ساماندهی کرده و با احتساب افراد تحت تکفل این بازنشستگان، قریب ۵ میلیون نفر تحت پوشش خدمات کانون های بازنشستگی می باشند.

بیات با بیان این نکته که کانون های بازنشستگی متولی پیگیری خواسته ها و مطالبات بازنشستگان در سطح شهرستان، استان و کشور می باشند، به رغم اقدامات انجام شده در راستای استیفای حقوق قانونی بازنشستگان به شرح زیر پرداخت:

رئیس هیئت مدیره کانون عالی بازنشستگان یکی از مهمترین اقدامات در جهت رفاه حال بازنشستگان را پیگیری و انعقاد قرارداد بیمه تکمیلی برای بازنشستگان بیان کرد. به گفته بیات از آنجایی که خدمات درمانی سازمان تامین اجتماعی با توجه به سطح خدمات رضایت کامل بیمه شدگان را در پی نداشت، پوشش تکمیلی بیمه های درمانی خدمت ارزنده و مطلوبی برای بازنشستگان می باشد. این موضوع با توجه به نیازهای درمانی قشر بازنشسته و مراجعات مکرر این عزیزان به واحدهای درمانی بسیار حایز اهمیت است.

وی همچنین به وضع بیمه عمر بازنشستگان اشاره کرد و گفت کلیه بازنشستگان در کنار بیمه تکمیلی درمان بیمه عمر نیز شده اند و در صورت فوت هریک از بازنشستگان یا افراد تحت تکفل آنان مبلغ ۳ میلیون تومان پرداخت می گردد.

بیات با اشاره به کمک سازمان تامین اجتماعی در زمینه بیمه تکمیلی، کمک های این سازمان در طول سه سال گذشته سالانه رقمی بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد ریال عنوان نمود.

وی با اشاره به میزان ناکافی حقوق و مستمری بازنشستگان اظهار نمود یکی از موضوعات بسیار مهم و سرنوشت سازی که کانون عالی در دستور کار خود دارد موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان می باشد. موضوعی که از سال ۸۸ در دستور کار این کانون عالی قرار دارد و بجز مبالغی که در قانون بودجه سال ۸۸ از محل فروش سهام شرکتهای قابل واگذاری در نظر گرفته شد، در سالهای بعد مغفول ماند و البته وعده هایی برای گنجاندن این موضوع در برنامه ششم توسعه داده شده است.

اعزام حدود ۲۵ هزار نفر از بازنشستگان در غالب کمک های سازمان تامین اجتماعی به مشهد مقدس از دیگر مواری بود که بیات به آن اشاره نمود. وی همچنین به راه اندازی المپیاد ورزشی بازنشستگان تحت عنوان نسیم سلامت اشاره کرد و آثار جسمانی و روانی این طرح را قابل توجه دانست.

نکته پایانی در ردیف برنامه های مهم و اقدامات موثر کانون عالی بازنشستگان ایجاد و فعال سازی بانک اطلاعات اعضا و بازنشستگان می باشد که ازاین طریق ارتباط کانون با اعضا و بازنشستگان برقرار و اخبار و اطلاعات و همچنین نظرات و پیشنهادات رد و بدل میشود.

علی اصغر بیات اظهار امیدواری کرد تا در فرصت آتی و نشست بعدی امکان بیان مسایل و مشکلات صندوقهای بازنشستگی از جمله سازمان تامین اجتماعی فراهم شود.

4+

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:


برچسب ها:
دیدگاه ها
Amin شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۵:۰۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای…… یه کارگر بازنشسته کارخانه …. بود که با مدرک پنجم ابتدایی بازنشست شد,که به لطف آقای ….(نماینده مجلس)وپرداخت هزینه دفتر تبلیغاتی ایشان توانستند از بند پ استفاده کنند و پله های ترقی را با بی عدالتی یکی پس از دیگری طی کنند,و به لطف سمتی که نسیبشان شد فرزندان خود را بدون داشتن تخصص و مدرک تحصیلی و نداشتن شرایط سنی مناسب در پست های حساس آموزشی قرار دهند,متاسفم برای کشوری که مسئولینی این چنینی و بیکارانی متخصص دارد,متاسفم برای این بی عدالتی…
(مسىولین یا باید تخصص داشته باشند یا تقوا,مسئولی که تخصصی در مسئولیتش نداشته باشد تقوا هم ندارد(دکتر مصطفی چمران))

0