کسب ۲۰ درصد آراء برای ورود به مجلس

یکشنبه - ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
کسب ۲۰ درصد آراء برای ورود به مجلس

مدیرکل دفتر انتخابات وزارت کشور: با اصلاح قانون انتخابات مجلس در خرداد ۹۵، منتخبان باید حداقل ۲۰ درصد از کل آراء را کسب کنند

سید اسماعیل موسوی گفت: موادی از قانون انتخابات مجلس در تاریخ ۹۵/۳/۳ اصلاح شده و بر اساس ماده ۸ این قانون، در انتخابات مجلس شورای اسلامی، فرد منتخب در مرحله اول انتخابات باید حداقل ۲۰ درصد از کل آراء را کسب کند.
در دوره گذشته در سال ۹۴ نصاب رای آوری برای ورود به مجلس ۲۵ درصد بود؛ البته انتخابات در مرحله دوم و همچنین میاندوره‌ای با کسب اکثریت نسبی به هر میزان است.
سخنگوی ستاد انتخابات کشور ادامه داد: به استناد تبصره ۳ ماده ۱۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، ملاک انتخاب منتخب، کسب بیست درصد از آراء صحیح است نه کل آراء ماخوذه آن حوزه انتخابیه. به عبارت دقیق‌تر، برای تجمیع و اعلام اسامی منتخب یا منتخبان انتخابات، آراء نامزد‌ها بر تعداد آراء صحیح حوزه انتخابیه تقسیم و درصدگیری خواهد شد.
موسوی در پایان افزود: مطابق قانون، در صورت تساوی آراء دو یا چند نفر از آنان، ملاک انتخاب، قرعه است که در جلسه مشترک هیات‌های اجرایی و نظارت مرکز حوزه انتخابیه انجام خواهد گرفت و نامزد‌های مربوطه می‌توانند در این مراسم حضور داشته باشند.

منبع:خبرگزاری صدا و سیما

0

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:بازدید: ۳
برچسب ها: