گرامی داشت روز خبرنگار

سه شنبه - ۱۷ مرداد ۱۳۹۶
گرامی داشت روز خبرنگار

هفدهم مرداد مصادف با روز جهانی گرامیداشت مقام خبرنگار می باشد. ضن تبریک این روز به همه فعالان عرصه خبر بویژه خبرنگاران عزیز میهن و مخصوصا همکاران پایگاه خبری تشکل نیوز به نظر می رسد ارج نهادن به کار سخت خبرنگاری و خبرنگاران علی بر تکریم زبانی در عمل و در ورطه واقعی زندگی باید نمایان باشد.

کار خبرنگاری یکی از سخت ترین فعالیت های حوزه اشتغال می باشد که توجه به شرایط و سختی های این کار و یافتن پاسخ های مناسب می تواند به نوعی ارج نهادن به مقام خبرنگار باشد. خبرنگاران عزیز از جنبه های مختلف دچار سختی و زحمت می باشند و برای توجه و ارج گذاری به آنان می بایست این سختی ها مورد توجه قرار گیرد و راهی و برای پاسخ به این سختی ها تدبیر گردد. اما گوشه ای از مشکلات کار خبرنگاری که توجه به این مشکلات بطور ضمنی توجه به خبرنگار و مقام اوست، به شرح زیر می باشد:

  • خطرات و تهدیدهای کار خبری

معمولا خبرنگار در پی کشف و یافتن خبرهای ناب و ناپیدا و علنی ساختن برخی مناسبات پنهان در لایه های مختلف اجتماع خود است. به همین منظور او در معمولا در مقابل جریان های نامشخصی که منافع شان در پنهان ماندن اخبار و رویدادها و اتفاقات می باشد قرار می گیرد واین موضوع در بسیاری از مواقع شغل و ابرو حتی ممکن است جان وی را به مخاطره بیاندازد.

  • نبود امنیت شغلی

معمولا کار خبر و تهیه خبر و خبرنگاری کار پراکنده و به نوعی شخصی شده و غیر متمرکز می باشد. خبرنگاران با حداقل وابستگی به یک بنگاه یا خبرگزاری و روزنامه می توانند بصورت کاملا مستقل و کاملا سیال به کار حرفه ای خود بپردازند. این حالت در کنار مزایای زیادی که در راستای استقلال و رشد خرنگر دارد وابستگی شغلی اورا به یک کارگاه به حداقل می رساند و بسیاری از فعالان حوزه خبر معمولا از حمایتهای شغلی و بهره منذی از حدقل های مزدی محروم می باشند.

  • نبود حمایت های اجتماعی

ناشی از شرایط موجود در بند ۲ معمولا حمایتهای اجتماعی از جمله بیمه  و احتساب سنوات شغلی و بازنشستگی خبرنگاران علیرغم اقدامات بسیار ارزشمند انجام شده در سال های اخیر مبنی بر بیمه نمودن خبرنگاران، راه درازی تا رسیدن به نقطه مطلوب امنیت شغلی این قشر عزیز باقیست.

  • حساسیت بیش از اندازه به کار خبرنگاری در عرصه سیاسی و امنیتی

با توجه عدم شفافیت مناسب در جامعه بویژه در حوزه اقتصادی، بسیار مشاهده می شود که مکشوف شدن و خبری شدن بسیاری از مناسبات و رانت های موجود در این بخش به مذاق صاحبات ثروت و رانت خوش نیامده و اولین کار و راحت ترین کار برخورد و سرکوب و مقابله با خبرنگار از طرق مختلف از جمله استفاده از اعرم های قضایی و غیره می باشد که این موضوع توان و اشتیاق و انگیزه خبرنگار را به شدت کاهش می دهد.

  • عدم تعریف مناسب در خصوص جایگاه قانونی و صنفی خبرنگار در جامعه

متاسفانه شاهد هستیم خبرنگاران از هیچ مصونیتی در سطح جامعه برخوردار نیستند. مصونیت نه در مواقع اشتباه و قصور، که حتی در مواردی که به خوبی و به حق موضوعی را رسانه ای می کنند نیز در بسیاری از موارد مورد هجمه های فراوان و زیادی قرار می گیرند که این موضوع تناقض شدید و اساسی با استقلال و مصونیت کار خبری و خبرنگاران دارد.

نمایان است که در هیچ جامعه ای شان و منزلت خبرنگار و گردش آزاد اخبار و اطلاعات مورد اهتمام ویژه و ارزش گذاری مطلوب قرار نمی گیر تا زمانی که موارد متعدد و معضلات بسیار موجود از جمله موارد فوق الذکر حل و فصل گردد.

آری شان واقعی خبرنگار زمانی به جایگاه مطلوب خواهد رسید که علاوه بر معیشت آنان به اختیار و استقلال و مصونیت و در یک کلام امنیت شغلی آنان نیز توجه خاص گردد.

به امید جامعه ای شفاف و گردش خبری آزاد  و خبرنگارانی  شجاع و کاربلد

محسن صابری

1+

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:بازدید: ۳۶۵
برچسب ها: