گروه‌های کارگری درباره بی‌توجهی وزارت کار به معیشت کارگران تصمیم‌گیری می‌کنند

دوشنبه - ۲۳ مهر ۱۳۹۷
گروه‌های کارگری درباره بی‌توجهی وزارت کار به معیشت کارگران تصمیم‌گیری می‌کنند

تشکل‌های کارگری درباره واکنش هماهنگ به بی‌توجهی وزارت کار به برگزاری نشست شورای عالی کار برای ترمیم قدرت خرید کارگران تصمیم‌گیری خواهد کرد.

تشکل‌های کارگری درباره بی‌توجهی وزارت کار به برگزاری نشست شورای عالی کار برای ترمیم قدرت خرید کارگران تصمیم‌گیری خواهد کرد.

علی خدایی، نماینده کارگران در شورای عالی کار با اعلام این خبر گفت: در آینده‌ای نزدیک نشستی با اعضای هیأت مدیره تشکل‌های کارگری خواهیم داشت تا درباره نحوه مواجهه با بی‌اعتنایی دولت به برگزاری شورای عالی کار تصمیم‌گیری کنیم.

وی با اشاره به اعتراض کارگران به اقدامات وزارت کار در این زمینه گفت: علی‌رغم اینکه دیگر جایی نبود که فریاد بزنیم ظاهرا کسی نیست که توجهی کند.  ما مواردی را حقوق قانونی کارگران می‌دانیم که نه‌تنها طرف مقابل یعنی دولت به آنها پایبند نبوده بلکه با بی‌توجهی به قانون نوعی توهین به جامعه کارگری صورت گرفته است.

وی‌ ادامه داد: با اعضای هیأت مدیره تشکل‌های کارگری برای تشکیل جلسه‌ای در روزهای آینده و تصمیم‌گیری در این زمینه در حال رایزنی هستم.

 کمیته دستمزد شورای عالی کار در نشست ۱۹ شهریورماه خود مصوب کرده بود که قدرت خرید کارگران حداقل ۸۰۰ هزار تومان بر اثر گرانی‌های اخیر کاهش یافته است. این موضوع در کمیته دستمزد شورای عالی کار مورد وفاق گروه‌های سه‌جانبه، کارگری، کارفرمایی و دولت قرار گرفته بود اما تصمیم نهایی در این زمینه به برگزاری نشست شورای عالی کار محول شد.

در جلسه ۱۹ شهریورماه نمایندگان دولت به گروه‌های کارگری وعده داده بودند تا اوایل هفته بعد یعنی در هفته پایانی شهریور شورای عالی کار تشکیل شود و تصمیم نهایی درباره چگونگی ترمیم مزد کارگران اتخاذ شود اما این نشست تا به حال برگزار نشده است.

بر اساس این گزارش در پی بی‌اعتنایی وزارت کار به برگزاری این نشست اول مهرماه اعضای کارگری شورای عالی کار در نامه‌ای به انوشیروان محسنی بندپی، سرپرست وزارت کار با انتقاد از عدم برگزاری این نشست خواهان برگزاری فوری نشست شورای عالی کار شدند.

به گفته آنها بر اساس موادی از قانون کار هرگاه سه نفر از اعضای شورای عالی کار درخواست تشکیل جلسه فوق‌العاده داشته باشند، این نشست باید از سوی وزارت کار برگزار شود.

در این میان اما سرپرست وزارت کار هر بار در پاسخ به سؤال خبرنگاران درباره برگزاری این نشست تلویحاً آن را منتفی دانسته و معتقد است که صرفا دولت بسته‌های حمایتی برای اقشار کم‌درآمد جامعه را پیگیری می‌کند.

منبع: فارس

0

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:بازدید: ۱۵۰
برچسب ها: