گفتگوی اختصاصی تشکل نیوز با محمد عطاردیان دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایی کشور

پنج شنبه - ۱۹ مرداد ۱۳۹۶
گفتگوی اختصاصی تشکل نیوز با محمد عطاردیان دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایی کشور

با فشار و تهدید سازمان بین المللی کار موفق به تاسیس و احیای فعالیت کانون عالی کارفرمایان شدیم

جناب آقای عطاردیان ضمن عرض سلام بسیار ممنون هستیم از اینکه این زمان را در اختیار ما قرار دادین و امیدوارم با این نشست ها و زمان هایی که گذاشته می شود بتوانیم در رشد و اعتلای فرهنگ تشکلی و آشنایی مخاطبان با اقدامات انجام شده تاثیر مثبت داشته باشیم.

 

لطفا در ابتدا در خصوص تاریخچه و سابقه فعالیت کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایی توضیح بفرمایید.

 

سلام. از اینکه تشریف آوردین تشکر میکنم و امیدوارم نتیجه این نشست ها در امر اعتلای جایگاه تشکل های کشور بویژه تشکل های کارفرمایی مثبت و سازنده باشد.

 

در سال ۱۳۷۴ اولین قدم برای تاسیس کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایی برداشته شد و ۲۲ سال است که تلاش مستمر و پرچالشی را برای حفظ کانون داریم.

 

مشکلات ما علاوه بر مقاومت دولت و تشکل قوی کارگری ان زمان یعنی خانه کارگر، نارسایی قانونی و چارچوب ایین نامه تاسیس انجمن های صنفی و کانون های مربوط بود. به همین راه برای ایجاد و فعالیت کانون کارفرمایی اصلا هموار و مساعد نبود.

 

مقاومت و موانع دولتی برای ایجاد کانون عالی با فشارها و محرومیت هایی که از سوی سازمان بین المللی کار(ilo) مواجه شد  و دولت مجبور به همراهی گردید. تا سال ۲۰۰۳ هیچ تشکل کارفرمایی موفق نشده بود که عضو سازمان بین المللی کارفرمایان بشود.

 

در سال ۱۳۷۴ حدود ۳۰ انجمن جمع شدند و آیین نامه مربوط به ایجاد کانون عالی را تدوین کردیم و در سال ۱۳۷۷ بعد از تصویب آیین نامه شروع کردیم به تاسیس کانون عالی. در مهرماه ۱۳۷۸ بعد از کشمکش های فراوان بالاخره کانون عالی ثبت گردید. بعد از تاسیس و ثبت کانون عالی در تمام شوراها و مجامع که نمایندگان کارفرمایان تا آن زمان از سوی دولت معرفی می شدند، از سوی کانون عالی کارفرمایان معرفی گردید. ازجمله در شورای عالی اشتغال، شورای عالی کار و سازمان بین المللی کار و ….

تا سال ۱۳۸۵ با دولت مشکلی نداشتیم تا اینکه در این سال با توجه به تغییرات در سطح دولت و بدبینی هایی که وجود داشت، وزارت کار در صدد تضعیف و تعطیلی این کانون برآمد تا اینکه در نهایت به بهانه هایی انحلال کانون عالی را اعلام و کانون دیگری را ایجاد و ثبت نمودند. این اختلاف و مشکلات ۴ سال به طول انجامید. از سوی دیگر بعد از انحلال کانون عالی کارفرمایی در سال ۱۳۸۵(۲۰۰۶) اینجانب در سال ۲۰۰۷ با توجه به عضویت قبلی در سازمان بین المللی کارفرمایان، به عضویت هیئت مدیره سازمان بین المللی کار(ilo) در آمدم. در اینجا بود که با فشار سازمان بین المللی کار و تذکر نمایندگان این سازمان و همچنین موفقیت کانون عالی در محاکم داخلی از جمله در دیوان عدالت اداری و دادگستری مجددا کانون عالی توانست به کار خویش ادامه دهد.

 

در مجموع کانون دارای چند عضو می باشد؟

حدود ۴۴۰ انجمن و کانون سراسری در حال حاضر عضو کانون عالی هستند که اگر هر تشکل اعم از انجمن صنفی کارفرمایی و یا کانون های سراسری را دارای ۵۰۰ کارفرما و کارگاه بدانیم جمعیتی حدود ۲۲۰۰۰۰ کارفرما و کارگاه را شمال می گردد. حال اگر برای هر کارگاه کارگران شاغل در این کارگاهها را نیز در نظر بگیریم عددم قابل توجه و بزرگی کارگر با کارفرمایان عضو کانون عالی در ارتباط هستند.

 

فعال ترین انجمن ها یا تشکلات کارفرمایی که عضو کانون عالی هستند را می توانیدنام ببرید؟

بزرگ ترین و فعال ترین آنها سندیکای شرکت های ساختمانی است که ما نسل سوم مدیریت این سندیکا با ۷۱ سال قدمت هستیم. سندیکای شرکت های تاسیساتی – انجمن صنفی صدور خدمات فنی و مهندسی ایران – انجمن شرکت های راه سازی – انجمن صنفی شرکت های تولیدکننده تجهیزات صنعت نفت، گاز و پتروشیمی- کانون سراسری شرکت های حمل و نقل و کانون سراسری انجمن های طرح های عمرانی از جمله  تشکل های بزرگ و تاثیرگذار در حوزه کارفرمایی و از اعضای کانون عالی کارفرمایی هستند.

 

مهمترین دغدغه شما در کانون عالی کارفرمایان و هدف عالی شما در کانون چیست؟

تمام سعی و ارزوی ما اینست که اقتصاد و فعالیت های اقتصادی در ایران بدست بخش خصوصی صورت بگیرد. چون ما راه برون رفت از تمام مشکلات فعلی را در این می دانیم و این موضوع را به تمام ارکان مهم و تاثیرگذار نظام و دولت نیز منتقل کرده ایم.

 

اقای عطاردیان در زمینه فعالیت های تشکلی به خودتان نمره چند می دهید؟

من حداکثر تلاشم را کرده ام. اگر اقتصاد امروز در دست بخش خصوصی می بود من به خودم نمره ۲۰ می دادم. ما توانستیم سه جانبه گرایی را قانونی کنیم(هرچند بی اثر). چون معمولا دولت تصمیمات و مصوباتی را به اجرا می گذارد که خود موافق انها باشد. عناوین در قانون پیش بینی شده و باید تلاش کنیم تا اجرایی گردد.

 

با توجه به عضویت شما در سازمان بین المللی کار، در خصوص انتقال تجربیات کشورهای موفق چه اقداماتی را انجام داده اید؟

تلاشمان را کرده ایم اما چیزی که به نتیجه برسیم تا الان نداشته ایم.

 

2+

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:بازدید: ۳۸۵
برچسب ها: