یارانه کودکان فقیر محروم از تحصیل افزایش می یابد

دوشنبه - ۲۴ دی ۱۳۹۷
یارانه کودکان فقیر محروم از تحصیل افزایش می یابد

معاون امور رفاهی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی از افزایش یارانه کودکان فقیر بازمانده از تحصیل خبر داد و گفت: این افزایش یارانه نباید به گونه ای باشد که از سال آینده با پدیده مراجعه نکردن کودکان به مدرسه و یا ثبت نام دیرهنگام مواجه شویم.

«احمد میدری» در جلسه «بهبود و هماهنگی شاخص های آموزشی در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته» در سالن کنفرانس وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: رایزنی ها برای افزایش یارانه کودکان فقیر بازمانده از تحصیل توسط وزیر تعاون با رئیس سازمان هدفمندی یارانه ها انجام شده است.
وی ادامه داد: بیش از ۱۴۲ هزار نفر کودک ۶ تا ۱۳ ساله و ۹۸ هزار و ۸۴۰ کودک ۶ تا ۱۱ ساله نیز از تحصیل بازمانده اند.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی «عقب ماندگی، معلولیت، فقر، مهاجرت، فوت، دوری از مدرسه و نبود تمایل در کودک برای رفتن به مدرسه» را از عمده ترین دلایل مراجعه نکردن کودکان به مدارس بیان کرد.
وی، مشکلات خانوادگی و سهل انگاری والدین برای ثبت نام کودکان، قبول نشدن در آزمون سنجش، مراجعه به مدارس دینی، آسیب‌های اجتماعی، افزایش سن کودک و نپذیرفتن مدرسه برای ثبت نام و سپرده شدن کودک به فرزندخواندگی را از دیگر دلایل حاضر نشدن کودکان در سن تحصیل، به مدارس برشمرد.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر ضرورت حمایت از کودکان بازمانده از تحصیل گفت: تلاش می شود به کودکانی که در مدارس شبانه روزی هستند نیز بسته حمایتی تعلق بگیرد اما هنوز اعتبار آن تامین نشده است.
میدری ادامه داد: ۳۰۰ هزار دانش آموز در مدارس شبانه روزی هستند که برای تخصیص بسته حمایتی ۲۰۰ هزار تومانی به آنها، ۶۰ میلیارد تومان اعتبار است که در حال رایزنی با سازمان برنامه بودجه هستیم.
به گزارش ایرنا، میدری اول دیماه امسال نیز به ایرنا گفته بود، سه وزارتخانه با هماهنگی یکدیگر اطلاعات افراد ۵ تا ۱۱ ساله خود را مقایسه کردند که به شناسایی ۱۳۰ هزار دانش آموز ثبت نام نکرده در مدارس منجر شد.
به گفته وی، طرح شناسایی دانش آموزان بازمانده از تحصیل و حمایت از آنها از سال گذشته آغاز شده است. برای اجرای این طرح با همکاری وزارت آموزش و پرورش، کد ملی دانش آموزانی که در مدارس ثبت نام کرده اند را استخراج و با کد ملی افراد ۵ تا ۱۱ سالگی (سن تحصیل در مقطع پیش دبستانی تا تا پایان دوره ابتدایی) تطبیق داده می شود. از نتیجه این مقایسه می توان دریافت که چه تعداد از دانش آموزان ترک تحصیل کرده و یا اینکه از ابتدا در مدرسه ثبت نام نکرده اند.
«پس از اینکه تعداد افراد بازمانده از تحصیل مشخص شد با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شماره سرپرست و یا یکی از اعضای خانواده را دریافت کرده و با ارسال پیامکی به آنها، علت ثبت نام نکردن نام دانش آموز را جویا می شویم.»

منبع: ایرنا

0

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:بازدید: ۶۰
برچسب ها: